"Lebo lykožrút" - časť II.

Autor: Dalimír Bjel | 8.1.2012 o 20:10 | (upravené 21.11.2013 o 19:28) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  726x

Už viac ako pol roka mám napísané pokračovanie článku o lykožrútovi smrekovom „Lebo lykožrút“ - časť II., ktorý je zameraný na problematiku ochrany lesa vzhľadom na vývoj lykožrúta smrekového, pridružené druhy podkôrneho hmyzu, predpisy na úseku lesného hospodárstva a ochrany prírody. Väčšina ľudí považuje takéto články za triviálne, suchopárne, školské, možno amatérske, odpísané, či nič hovoriace. Považujú ich za také nič, čo si môžu nájsť a prečítať hocikde. Prečítať a nájsť možno síce áno, ale rozumejú ľudia naozaj obyčajnej triviálnosti, za ktorou sa skrývajú jednoduché otázky a jednoduché odpovede na všetko? Nie je potrebné zverejniť pôvodný už napísaný článok opierajúci sa o predpisy, legislatívu, stav lesných ekosystémov, biológiu a prirodzené zákonitosti dynamiky populácie lykožrúta smrekového. Je potrebné sa pozrieť na lykožrúta ešte triviálnejšie.

Hodruša

 

Príroda sa nedelí na chránenejšiu a menej chránenejšiu časť.  Stupne ochrany prírody, zonáciu či kategorizáciu lesa si vymyslel človek z objektívnych, možno i menej objektívnych dôvodov na svoj obraz a potreby. Časť prírody je potrebné človekom pre človeka využívať, časť prírody je potrebné pre človeka, ostatnú prírodu a budúcnosť zachovať, ochrániť, alebo do nej zasahovať s rozumom a citom, alebo do nej s rozumom (alebo bez neho) a citom (alebo bez neho) nezasahovať vôbec. Všetko má svoj význam, príčiny, počínania, dôsledky a následky.

 

Niekde medzi týmto všetkým je aj zodpovednosť človeka voči prírode, životu a sebe samému. Niekde tu v blízkosti zodpovednosti človeka za svoje správanie je i prirodzené počínanie a prejavy lykožrúta smrekového, ktoré sa páčia alebo nepáčia človeku. V čom sa nepáči alebo páči lykožrút človeku? V aktivitách, ktoré mu vyhovujú alebo nevyhovujú, vzhľadom na jeho osobné alebo neosobné záujmy či nezáujmy. V čom je vinný malý chrobák lykožrút? V ničom. Robí len to, čo mu dala do vienka matka príroda. A v čom je vinný veľký človek? Tiež v ničom. Robí tiež len to, čo mu dala do vienka matka príroda. Ako je noc a deň, tak je aj hlúposť a múdrosť. Aby sme sa mohli, vedeli a začali múdro správať, najskôr sa musíme vedieť správať a správať hlúpo. A naopak. Múdrosť a hlúposť bez seba význam nemajú. A všetko je len tak, ako má byť.

 

Príroda, jej súčasťou je rovnako človek a jeho dielo, lykožrút, nespočetné množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, ostatné zložky neživej a živej prírody. Jedno latinské príslovie hovorí: „Naturam si sequemur ducem, nunquam aberrabimus“- Ak budeme prírodu nasledovať ako vodkyňu, nikdy nezblúdime. Tak je to aj s človekom, lykožrútom a lesom. Príroda ma už dávno vymyslené čo a ako na lykožrúta a na človeka. Človek ako súčasť prírody môže spolupôsobiť a spolupôsobí negatívne alebo pozitívne na lykožrúta, les a celú prírodu. Súčasne lykožrút, les a celá príroda vplýva a pôsobí na človeka.  Časť prírody, človek, nič a nikto, však nemôže nikdy beztrestne porušovať, meniť a prispôsobovať si zákony prírody, ktoré sám nevymyslel a nestvoril si pre svoje potreby a na svoj obraz. „Lebo lykožrút“ je len dôkazom zblúdenia zblúdeného človeka, ktorý sa v lese veľmi dobre stratil a nemôže nájsť tú správnu cestu von z tohto všetkého.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?