Lesníctvo a ťažba dreva

Autor: Dalimír Bjel | 1.4.2011 o 14:09 | (upravené 1.4.2011 o 14:58) Karma článku: 10,79 | Prečítané:  4409x

Najväčším prejavom, dôkazom odbornosti a umením lesníctva je pestovanie a vychovávanie lesa „sekerou“. Ťažba dreva nie je len „žatvou“ lesa a zberom úrody. Správnou ťažbou sa les i vychováva, chráni, buduje a vytvára sa aj jeho kvalita. Kvalita lesa nespočíva len v produkcii a dosiahnutí čo najkvalitnejšej drevnej hmoty, ale aj v dosiahnutí čo najstabilnejších a najodolnejších lesných ekosystémov. Ťažba dreva spočíva vo vychovávaní lesných porastov výchovnými ťažbami, v obnove lesa obnovnými ťažbami, spracovávaní kalamít rôzneho druhu a rozsahu a mimoriadnymi ťažbami v súvislosti s rôznou inou ľudskou činnosťou a potrebami. Pri ťažbe dreva je dôležitý spôsob ťažby, technologické postupy a procesy, správna načasovanosť, správny výber a intenzita zásahov.

 

Zanedbaná prebierkaVo vývoji lesa a lesných porastov medzi veľmi dôležité zásahy patria výchovné ťažby v mladých lesných porastoch. Prvé výchovné ťažby nasledujú po pestovných výchovných zásahoch, po prečistkách a prerezávkach, pri ktorých drevná hmota spravidla ešte nedosahuje patričné parametre na ďalšie spracovanie a po zásahu ostáva v porastoch. Prvé výchovné ťažby, obdobne ako prečistky a prerezávky, majú za úlohu uvoľniť a preriediť hustejšie a prehustnuté skupiny stromov s vytvorením patričného priestoru na ďalší rast a vývoj ponechaných jedincov drevín. Prvoradou úlohou prvých výchovných zásahov je dosiahnutie optimálnej štruktúry, priestorového a drevinového rozloženia a zloženia lesa na ploche. Výchovné zásahy určujú a sú smerodajné pre budúcu kvalitu a stav lesa. Odstraňujú drevinovo, zdravotne a kvalitatívne nevhodné a nežiaduce jedince a druhy drevín. Správna výchova porastov je dôležitá aj z pohľadu celkového potenciálu lesa odolávať rôznym škodlivým činiteľom. Zanedbanie výchovy a výchovných zásahov v pestovaných a vychovávaných lesoch môže zapríčiniť až celkovú deštrukciu týchto porastov škodlivými činiteľmi.

Výchovné zásahy „preberajú“ kvalitu a kvantitu drevín a sú označované i pojmom prebierka. Lesnícky sa delia na prebierky do 50 a nad 50 rokov. Výchovné zásahy do 50 rokov sú ekonomicky náročnejšie, poskytujú tenšiu drevnú hmotu. Patria k jedným z najdôležitejších zásahov v lesníctve a boli vždy povinne vykonateľné. Výchovné zásahy v starších a správne vychovávaných porastoch sú už len predprípravou pre obnovné ťažby a obnovu lesa. Spravidla sú zamerané na kvalitatívny výber. Patričnými výchovnými zásahmi v náväznosti na predchádzajúcu obnovu a pestovné zásahy s prihliadnutím na konkrétne stanovištné podmienky je možné docieliť pestrú drevinovú, priestorovú a vekovú štruktúru lesa blízku prirodzeným lesom s možnosťou prirodzenej obnovy. Pri výchove porastov a výchovných zásahoch platí všeobecné pravidlo „častejšie zásahy menšej intenzity“.

HnilôObnovná ťažba, zásahy a obnova lesa spočíva v prechode z jednej generácie drevín a lesa do generácie novej. Rubná doba, doba a vek ťažby stromov a obnovná doba, doba prechodu jednej generácie lesa do novej, zohľadňuje a súčasne akceptuje produkčné a mimoprodukčné funkcie lesa vzhľadom na fyzickú a rubnú zrelosť porastov a stromov. Obnovná, rubná doba zohľadňuje druh dreviny, fyziologicky vek a stav drevín v závislosti na technických a iných požiadavkách a potrebách ťažených stromov, zohľadňuje stanovištné podmienky, celkový zdravotný stav a štruktúru porastov, funkčnú potrebu, zaradenie lesa a priestorové usporiadanie porastov. Obnovná ťažba, jej spôsob a forma je závislá predovšetkým na konkrétnom fyzickom stave obnovovaného porastu a prítomných stanovištných podmienkach. Obnova porastov sa môže vykonávať formou podrastovou (maloplošnou alebo veľkoplošnou), výberkovou stromovou alebo skupinovou, formou dorubu alebo pomiestneho výrubu jednotlivých stromov, v osobitných prípadoch i formou holorubnou maloplošnou alebo veľkoplošnou. Po obnovných ťažbách môže a nemusí vznikať zalesňovacia povinnosť a nemusí dôjsť k vzniku holín. Obnovnými ťažbami v náväznosti na predchádzajúce výchovné zásahy je možné porasty obnovovať i prirodzene prirodzenou obnovou a zmladením.

HodrušaOsobitným typom ťažieb sú náhodné ťažby. Sú to ťažby vzniknuté z dôvodu negatívneho pôsobenia škodlivých činiteľov na lesné ekosystémy, porasty, či jednotlivé stromy a dreviny. Ide o ťažby tak v porastoch mladších vychovávaných, ako aj v porastoch starších obnovovaných a rubných. Náhodné ťažby môžu byť roztrúsené (rozptýlené) bez vzniku holín a bez zalesňovacej povinnosti, alebo sústredené za vzniku holín a zalesňovacej povinnosti, alebo sa môžu vyskytnúť i na miestach s prítomnosťou prirodzeného zmladenia. Náhodné ťažby sú v niektorých prípadoch súčasne i ťažby preventívne (včasné odstránenie hmoty ako možnosti na množenie hmyzu), alebo môžu byť i priamou ochranou a bojom proti niektorým, hlavne hmyzím škodcom (spracovanie kalamity s prítomnosťou hmyzu s následnou asanáciou napadnutej hmoty).

Z dôvodu osobitných prevádzkových alebo spoločenských potrieb sa vykonáva mimoriadna ťažba. Tento druh ťažby súvisí a spočíva v odlesňovaní a vyňatí lesa z lesných pozemkov. Týka sa všetkých druhov a typov lesných porastov. Mimoriadna ťažba sa vykonáva najčastejšie z dôvodu výstavby ciest, lesných skladov, zakladaní lesných škôlok, z dôvodu výstavby a realizácie rôznych inžinierskych a iných stavieb.

Z lásky k lesomŤažba dreva nie je len vyrúbať a získať drevo z hory, následne ho predať a mať zisk, ťažba dreva je i spôsob a schopnosť udržať a zachovávať kvalitné a odolné lesy. Vychovávať a pestovať les, je ako vychovávať človeka. Tak, ako je potrebné rozumieť človeku, je potrebné rozumieť i lesu a jeho potrebám.

Jeden starý rubár raz povedal: „Zrúbať strom dokáže aj baba, ale vedieť ho pustiť, zblížiť a dostať na dolinu, to je umenie a na to treba chlapa“. Tak je to aj s lesníctvom a ťažbou dreva. Nie je lesníkom ten, čo vyrúbe a dá vyrúbať les, lesníkom je ten, čo ten les dopestoval.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?